facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
Dnia 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów.

Dzień Edukacji Narodowej

data dodania: czwartek 14 października 2021
Dnia 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 r. - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W tym dniu świętują instytucje związane z oświatą. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.
 
Dzień Edukacji Narodowej, zwyczajowo zwany również Dniem Nauczyciela to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Jego historia sięga 1957 roku, kiedy to odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ustalono wówczas, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela, a zarazem świętem wszystkich pracowników oświaty. Piętnaście lat później, w 1972 roku, wprowadzono Dzień Nauczyciela, przypadający w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Z kolei w 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzony został Dzień Edukacji Narodowej. Współcześnie obu nazw używa się zamiennie.
 
W nawiązaniu do obchodów składamy kadrze pedagogicznej i pracownikom naszej szkoły najlepsze życzenia zdrowia, pogody ducha oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

 
Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl